Říjen 2013

4. Nejvíc nenáviděná postava

30. října 2013 v 12:25 | Clara |  10 days character challenge
V tomhle bodu jsem měla hned jasno. Dnes se budeme bavit o dokonalé, skromné, neuvěřitelně nadané a krásné Ireně Petříkové, hrdince knihy Štěstí na dosah, kterou napsala...*dramatické bubny* Irena Petříková! Na začátek si o tomhle neuvěřitelně přeslazeném klišé bez hlavy a paty něco povíme, aby vám bylo jasné, s čím máte tu čest.

¨

Ireně se splní přání - společně se dvěma kamarádkami odlétá na prázdniny do vysněného Londýna. Města, ve kterém září spousta hvězd nejen na nebi… Irena v něm prožije svůj sen, lásku i smutek. Podaří se jí najít svoje štěstí?
Také jste někdy snily o klukovi z plakátu? Co byste dělaly, kdyby stál najednou před vámi?

Kniha vyšla tento tok v nakladatelství Fragment a je to fanfiction o One Direction. Půjčila jsem si jí ze srandy (a taky trochu ze vzteku - tak HP fanfiction nevydají, protože je to moc neoriginální, ale jiné ff jim problém nedělají?) a rozhodně jsem nečekala, že si u ní tak popláču. Smíchy. Příběh je vyprávěn ich formou z různých úhlů pohledu, nejčastěji Irenky a jejích dvou BFF-ek, Liz a Kate. Teda, jsou to obyčejné české nány, ale říkají si anglicky, aby byly víc SWAG. (Jo, mně taky všichni komolí jméno na anglické, ale k tomu se váže taková trapná historka z letního tábora o králíčkovi, polonahém klukovi a mně ve špatný čas na špatném místě. Ne, nechcete ji slyšet, to mi věřte.)

Ale to jsem odbočila. Příběh je vyprávěn z několika pohledů, aby nás autorka stačila přesvědčit, jak je Irenka milá a skromná a vtipná a krásná a nadaná a smutná a dokonalá a silná a jak jí všichni závidí její úžasný život. Ano, i kdyby to byla vymyšlená postava, asi by mě to dost štvalo a tak, jenže když to autorka píše sama o sobě? Jasně, že všichni mámě nějaké své sny ohledně toho, jak bychom mohli vypadat, být úspěšní, ale napsat o tom knihu?


Slečna autorka (vpravo) se nejspíš podívala do zrcadla, popustila uzdu své fantazii a už to jelo. Z oplácané pihulky je najednou vychrtlá modelka, z průměrné zpěvačky neskutečný talent, který osloví celý svět a tak dále.


Osobně proti One Direction nic moc nemám, ale taky rozhodně nepatřím k jejich hysterickým fanynkám, co ječí, že "Van Dý sou prostě úúúúplně nejlepší" a každého, kdo se odváží tvrdit opak, upálí a u toho ho pohrdlivě ujišťují, že "nic nedokázal" a "akorát závidí". Navíc samotná Irenčina přítomnost zastíní naprosto všechno, takže si skoro ani nevšimnete, že chodí se slavným Harrym Stylesem.

Doopravdy, tahle knížka je takový odpad, že by Její Dokonalost slečna autorka měla napsat omluvný dopis všem stromům, které kvůli ní byly pokáceny.

Střípky duší

21. října 2013 v 21:29 | Clara |  Recenze
Lenzi slyší hlasy a má vize - vize o náhrobních kamenech, povodních a chlapci s kovově šedýma očima. Zdá se, že jí nikdo nemůže pomoci - dokonce ani její přítel Zak. Pak však potká Aldena, kluka ze svých snů, jenž jí prozradí, že ona je mluvčí - člověk schopný komunikovat s bloudícími dušemi a pomoci jim - a že on byl po celá staletí jejím strážcem. Nyní čeká Lenzi těžké rozhodnutí: Zak nebo Alden, život nebo smrt. Jenže čas se krátí. Zlovolná duše chce Lenzi zničit a zabije ji, jestliže se nerozhodne včas…


Autor: Mary Lindseyová
Oficiální název: Shattered Souls
Nakladatelství: CooBoo

Příběh odehrávající se v dnešní Anglii vypráví dívka jménem Lenzi. Žije sama se svou matkou, protože její duševně nevyrovnaný otec spáchal sebevraždu. Její kluk Zak jí pomohl se s tím vyrovnat a ona si nepřeje nic jiného, než na všechno zapomenout a dál spokojeně žít svůj teenagerský život. Ale začne slýchat hlasy, hlasy, které jí prosí o pomoc. Myslí si, že blázní, ale pak na hřbitově potká Aldena, zvláštního, přitažlivého kluka, který ji oslovuje Rose a tvrdí, že je mluvčí a on je její strážce. Jejich úkolem je pomáhat bloudícím duším s jejich problémy, které je drží na zemi. Zpočátku si Lenzi myslí, že narazila na ještě většího blázna, než je ona sama, ale když ji v restauraci napadne zlovolná duše a málem připraví o život, dojde jí, že na těch nesmyslech asi přece jen něco bude. Alden jí začne učit, jak se s takovými dušemi vypořádat a co všechno obnáší život mluvčího, jenže to se ani trochu nelíbí jejímu příteli Zakovi. Příběh o nadpozemsku, těžkých volbách a o tom, jaké to je, když si nepamatujete na svůj vlastní život.

K této knize jsem se dostala jen díky doporučení kamarádky, sama od sebe bych po ní asi nesáhla, takováhle duchařina mě moc nebere. Navzdory tomu, že kámoška z ní byla totálně na větvi, moc jsem od toho neočekávala, protože ona nemá žádnej vkus. :D O Harrym Potterovi řekla, že je to "nudná blbost" (přečetla první dvě stránky a já měla chuť jí nafackovat) a ze Syna pekel od M. Burdové byla totálně perplex. Ale to jsem odbočila. I navzdory mému nevalnému očekávání byla kniha napsána poměrně čtivě. Občas sice paní překladatelka trochu ulítla a snažila se přidat trochu své originality a tak vzniklo pár divných spojení, ale většinou se to četlo celkem dobře.

Příběh vás nepohltí. Říkám vám to na rovinu, není to jedna z těch knih, od kterých se nebudete moci odtrhnout. Navíc kniha prakticky nemá žádné vyvrcholení. Napětí se stupňuje docela slušně, ale pak netrpělivě čekáte na velkolepý závěr a ono nic. Docela mě to naštvalo, protože příběh byl vážně dobře rozjetý, ale pak, v tom bodu zlomu, to najednou všechno umřelo. Pak knížka skončí a zanechá vás zmatené, ptající se sami sebe A ten závěr byl jako kde?

Ale i přes to všechno se to četlo poměrně dobře, i námět byl docela originální (sice to v jednu chvíli vypadalo jako variace na Twilight s tím známým Tým Jacob vs Tým Edward, ale autorka z toho pak poměrně originálně vybruslila). Je pravda, že knížka mě rozhodně nezvedla ze židle a nejspíš si ani nepřečtu plánované pokračování, ale považuji ji za nadprůměr a dávám jí 7/1O. :)